Kandelaa Official Logo White

Kandelaa Hakkında

İdealimiz

Kandelaa’nın Fikri

Pandemi döneminde karantina yüzünden okul ve öğretmenlerden kopuk kalan öğrenciler için, özellikle kavranması zor olan konuların akranları tarafından öğrenilip onlarla paylaşılması üzerine oluşturuldu. Daha sonra, küresel kriz durumları bir kenara, hem öğrenciliğin stresli yıllarında hem de dünya ve ülke olarak bunaldığımız dönemlerde öğrenciler arasında bir etkileşim ağı oluşturmayı hedef edindik. 

Gençler arasında fikirlerin ve bilgilerin yayılması, yine en iyi gençler tarafından yapılır. Kandelaa olabildiğince geniş bir yelpazede bilgiler derleyerek önce akranlar, sonra Kandelaa’ya rast gelen herhangi bir birey için faydalı olmayı amaçlar. Herhangi bir politik, ideolojik, teolojik vb. düşünce katiyen savunmaz ve dolayısıyla bunları aşılamaya da çalışmaz. Çıkar amacı gütmez.  Tüm hakları ve içerikleri koruma altındadır.

İlkeler

“Her bireyin içinde saklı bir potansiyel, parlamaya hazır bir ışık vardır.” Kandelaa’nın odağındaki ilke budur.

Kabul etmek gerekir ki herkes aynı zekasal veya yetisel kapasitede doğmaz fakat hayattaki gerçek başarı ve asıl hedef, kendi çapında olabildiğince gelişmek olmalıdır. Bu, ders materyalleri ve test kitaplarını da aşan bir olgudur. Böylesine bir idealde de bilgi, tüm çağların vazgeçilmez rehberidir.

Ayrıca, okul başarısı oldukça önemli bir kavram olsa dahi meziyetlerin doruğu değildir; yani akademik eğilim ne olursa olsun sanat, spor, bilim ve kültür yönünden çorak kalmamak, aslında gözetilmesi gereken bir diğer elzem noktadır.

Bu açıdan kanalımıza yardımcı ders içeriklerinin yanı sıra kültür ve sanat hakkında da videolar yüklüyoruz. Blog yazılarımız ve podcast yayınlarımız da bir yandan güncelleniyor.

Şunu da aydınlatmakta yarar var: Öğrenim süreci gibi uzun bir yolculukta en büyük bilgi kaynağı öğretmenler, eğitmenler ve uzmanlardır;  tüm kalbimizle destekliyoruz. Ancak bu, tutarlı ve doğru olduğu müddetçe öğrencilerin de bildiklerini paylaşamayacakları anlamına gelmez. Evet, Kandelaa öğretmenlerce kurulan bir platform değildir; aksine, akran paylaşımından kök salan bir öğrenci girişimidir. Amacımız ise hiçbir zaman profesyonellerle boy ölçüşmek olmamıştır. Biz, tamamıyla kendi gayemizin peşinden koşmaktayız. Başta yaşıtlarımıza, sonra tüm herkese yardımcı ve ilham olmak istemekteyiz.

“Nerede olursanız olun, elinizdekilerle yapabileceğinizi yapın.”

“Karanlığa intizar etmek yerine, bir mum yakın.”

Hayal gücünün renkleri ve bilginin ışığı sizlerle olsun.